Zhodnocení krajských soutěží 2013/2014

V sobotu 22.3.2014 byly ukončeny krajské soutěže mužů v letošní sezóně. Mezi čtyřiceti osmi družstvy, které se mezi sebou v soutěžích Divize Vysočiny a Krajských přeborů I. – III. třídy utkávaly, nás reprezentovaly týmy Světlá „A“ (Divize) a Světlá „B“ (KP I.).

A jak se nám dařilo? Musíme si přiznat, že tato sezóna byla pro „dospělácký“ světelský stolní tenis jedna z těch méně úspěšných.

Naše „Áčko“ hraje nejvyšší krajskou soutěž již pátým rokem v celkem ustálené sestavě. Bratři Vosykovi a Josef Bříza ml. jsou v základní sestavě od začátku, Vláďa Trýb, po jeho přestupu ze Sokola Ledeč nad Sázavou, naskočil po dvou odehraných letech. V základní sestavě nahradil Martina Karla st. Trýbův příchod oživil celé družstvo a po pátém a osmém místě vybojovali naši hráči ve třetí sezóně dosud nejúspěšnější celkové umístění. Byli čtvrtí. V loňském roce jsme zopakovali páté místo, kterého si však možná ceníme úplně nejvíc. Byla to sezóna, ve které bylo naše družstvo zužováno zdravotními problémy většiny hráčů, snad jen Radek Vosyka neměl vážnější problém a vynechal pouhé tři zápasy. Ostatní členové základní sestavy museli spoustu zápasů vynechat a tak jsme nastupovali do naprosté většiny utkání s náhradníky Martinem Karlem, Honzou Růžičkou nebo Tomášem Plecitým.

V letošní sezóně to bylo úplně jinak. Láďa Vosyka a Vláďa Trýb chyběli pouze v jediném utkání, Josef s Radkem vynechali utkání čtyři. Ale i přesto se našim hráčům bohužel nepodařilo navázat na výborná celková umístění z minulých let. Skončili opět osmí. Při letmém pohledu na celkovou tabulku by tedy mohlo toto umístění vypadat jako neúspěch či zklamání.

Při detailnějším pohledu je však nutné tento náhled přehodnotit. V letošní sezóně byla soutěž Divize daleko více vyrovnanější. V několika družstvech nastupovali hráči s ligovými zkušenostmi, některá družstva před nebo v průběhu sezóny výrazně posílila. Ve středu tabulky se vytvořila silná skupina týmů a rozdíly byly nakonec minimální. Vždyť rozdíl mezi čtvrtým a osmým týmem byl nakonec pouze sedm bodů, což jsou v podstatě tři lépe povedené zápasy. Naši hráči získali celkově 42 bodů. Bylo to pouze o čtyři body méně, než v sezóně minulé.

V závěrečném hodnocení je tedy nutné naše hráče pochválit za předvedenou hru a dosažené výsledky a poděkovat jim za výbornou reprezentaci našeho oddílu na té nejvyšší krajské úrovni. A do dalšího ročníku jim popřát, aby se opět vyhnuli záchranářským starostem, hráli minimálně klidný střed tabulky a případně se pokusili zabojovat o „pódium“. Medailové umístění by našim hráčům jistě slušelo.

 

V Krajském přeboru I. třídy nastupoval náš „B“ tým jako nováček této soutěže. V minulé sezóně skončil na třetím místě KP II. Postup mu byl nabídnut až dodatečně na uvolněné místo po jednom družstvu Žďáru, který po sloučení dvou místních oddílů (Sokola a TJ) zredukoval počet družstev hrajících nejvyšší krajské soutěže. Místo ve vyšší soutěži jsme přijali. V té samé době nás opustil Josef Nechvátal, hráč ledečského Sokola, který u nás odehrál pouze jeden ročník a zažádal o přestup zpět do svého mateřského oddílu. A tak jsme do soutěže nastoupili v roli outsidera a od začátku bylo jasné, že bude velmi těžkým úkolem příslušnost v KP I. udržet. Po odehrání celého ročníku se tento cíl splnit nepodařilo a naše družstvo skončilo na posledním místě. Ve dvaceti dvou zápasech získalo pouze tři remízy, v ostatních případech odešli naši hráči poraženi. Jediným hráčem, který prokázal, že by výkonnostně na tuto soutěž měl, byl Honza Růžička, který zakončil sezónu s celkovou úspěšností 49,25% vyhraných zápasů. Ostatní hráči se pohybovali kolem třiceti a méně procent.

K celkovému výsledku však jistě přispěla i skutečnost, že Martin Karel st., který sezónu zahájil jako jednička týmu, odehrál pouze pět utkání a ani v těch se mu příliš nedařilo. Poté uzavřel svojí aktivní hráčskou činnost v této sezóně. Bohužel se potýkal s vleklými zdravotními problémy a kromě toho se soustředil na práci s mládeží, se kterou strávil prakticky všechny víkendové dny během celé sezóny po různých turnajích krajské a republikové úrovně, včetně zápasů okresních soutěží, ve kterých naši mládežníci též nastupovali.

Myslíme si však, že ani jeho pomoc by nedokázala odvrátit sestup do nižší soutěže. A péče o mládež je také velmi důležitá a její ovoce budeme sklízet snad již v příští sezóně. Naši nejmladší talentíci, např. Filip Karel, Daniela Růžičková, Tomáš Tecl budou v příštím roce zkoušet odehrát některá utkání právě za „B“ tým v KP II. a věříme, že svojí výkonností a hrou budou pro tým přínosem. Pokud se nám podaří mládež úspěšně zabudovat do krajských týmů, věříme, že světelský stolní tenis čekají úspěšná léta.

Nicméně i hráčům z „B“ týmu, jmenovitě tedy Honzovi Růžičkovi, Tomáši Plecitému, Bohumíru Sedláčkovi, Milanu Krumlovi a Honzovi Kubíčkovi patří díky za reprezentaci oddílu a také za to, že nepříliš povedenou sezónu důstojně dohráli, objezdili všechna utkání a nedopustili, že by do nějakého zápasu nenastoupili. A přejeme jim, aby si přes letní přestávku dostatečně odpočinuli a do dalšího soutěžního ročníku nastoupili s elánem a nadšením a hlavně, aby se jim dařilo a měli ze hry za zelenými stoly dobrý pocit.