Filip Karel na Slovak Open dvakrát bronzový

10.03.2015 11:33

 Ve dnech 6. – 8. března 2015 se ve slovenských Malackách konal 5. ročník mezinárodního turnaje mladšího a nejmladšího žactva Internationl Slovak Open Malacky. Tento turnaj patří mezi největší mezinárodní turnaje pro mládež do třinácti let v Evropě. Ve startovním poli jsme mezi 156 hráči a hráčkami z patnácti zemí mohli nalézt též 6 chlapců a 6 dívek z ČR. Jedním z našich reprezentantů byl i člen světelského oddílu, nejmladší žák Filip Karel. Filip startoval v soutěži jednotlivců a společně s o rok mladším Antonínem Barošem z TJ Rožnov pod Radhoštěm v soutěži čtyřher a soutěži družstev.

Ve čtvrtek navečer jsme se v místě konání akreditovali a využili místní bazén pro příjemnou relaxaci po cestě. Poté jsme se odebrali na hotel, navečeřeli a připravili veškeré vybavení na první dlouhý den, který nás v pátek čekal. Hrál se turnaj družstev.

Ve skupině číslo 3 jsme sehráli dvě utkání o dvě postupová místa. V prvním jsme s družstvem TTV Niedersachsen (Německo) prohráli 2:3. Oba body zařídil Filip ve dvouhrách, nicméně ve čtyřhře jsme po boji padli. Toník dle očekávání oba singly prohrál. Abychom mohli pomýšlet na postup, museli jsme zvítězit nad slovenským týmem MSK Tvrdošín. Filip opět s jistotou zařídil dva body ve dvouhrách, a když jsme v dramatické koncovce zvládli zvítězit 3:2 i ve čtyřhře, byl celkový výsledek tohoto utkání 3:1 pro naše barvy. Měli jsme tak jistotu postupu do vyřazovací části.

V prvním kole jsme měli volný los a ve čtvrtfinále jsme se utkali s rumunským týmem ISK Szekelyudvarhely B. Filip hladce zařídil první bod proti Mozesovi, Toník prohrál s Karacsonym. Klíčovou čtyřhru jsme bohužel nezvládli a těsně prohráli 1:3 (14, -9, -6, -9). Když pak i Filip prohrával s Karacsonym 0:2 na sety, nevypadalo to s našimi medailovými nadějemi vůbec dobře. Filip však zabojoval a utkání dokázal zvrátit a zvítězil 3:2 (-8, -9, 9, 9, 3). V souboji dvojek poté Toník předvedl své kvality. Bojoval, byl trpělivý, nekazil a nečekaně nad Mozesem zvítězil 3:1 (9, -8, 7, 9). Přidal bod v tu nejdůležitější chvíli a posunul kluky do sobotního semifinále.

V semifinále se Filip s Toníkem utkali s druhou českou dvojicí Ondřej Květoň – Martin Skotnica (TJ Sokol Pocinovice, SK Frýdlant nad Oslavicí). V tomto utkání byli papírovými favority Ondra s Martinem a také zvítězili 3:1. Jediný body vybojoval Filip nad Martinem. Kluci tak obsadili v této soutěži vynikající bronzové umístění.

 

V sobotu dopoledne byla ve skupinách rozehrána kvalifikace soutěže jednotlivců. Filip byl nalosován do skupiny E. Jeho soupeři byli dva slovenští reprezentanti. Tomáš Terezka a slovenská jednička Jakub Goldír. Filip si s oběma zápasy poradil velmi dobře a po vítězstvích 3:0, resp. 3:1 slavil postup do hlavní soutěže z prvního místa.

V prvním kole měl volný los. V osmifinále narazil na slovenskou dvojku Jakuba Šventa, i s ním si poradil 3:1 na sety. Ve čtvrtfinále se utkal s jedním z favoritů turnaje, francouzskou dvojkou Alexisem Kouraichim. Filip již s tímto hráčem hrál v minulém roce na letním kempu ve Francii a tehdy prohrál jednoznačně 0:3. Filip však do zápasu vstoupil s odhodláním a skóre se vyvíjelo příznivě. Co dokáže s hráčem psychika, jsme však viděli ve třetím setu. Filip vedl 2:0 a 9:7 a najednou se jakoby zalekl, že může favorita vyřadit a postoupit do nedělních medailových bojů. Lehce polevil ze své agresivní hry a začal hrát údery na jistotu. To mladému Francouzi stačilo. Najednou to bylo 2:2 na sety a šlo se do pátého. Alexis byl na koni. Na obrátce Filip prohrával 3:5. Po dalším míčku přišel time-out a pokus o zvrat. Filip se vrátil ke své hře z úvodních dvou setů, dorovnal na 9:9 a vypracoval si první mečbol. Ten však uspěchal, nicméně ten třetí za stavu 12:11 již proměnil. Oslavil tak postup a zajistil si medaili.

V neděli dopoledne se v semifinále utkal s Maďarem Erikem Huzsvárem. Filip sice prohrál první set, ale ve druhém našel na svého soupeře hru a jasně dominoval 11:4. Rozhodující okamžik přišel ve třetím setu za stavu 4:1 pro Filipa, kdy měl soupeře pod tlakem. Filip v tísni zahrál míček, který škrtnul o hranu stolu. Rozhodčí nejprve přiznal bod Filipovi, ale pak zcela nepochopitelně, i přes protesty naší lavičky, svoje rozhodnutí změnil. Soupeř se vrátil zpět do zápasu a naopak Filipova koncentrace polevila. Utkání prohrál 1:3. I tak obsadil vynikající třetí místo a odnesl si další pohár.

Turnaj čtyřher Filipovi s Toníkem nevyšel a vypadli po boji hned v prvním kole.

 

Filip si ze Slovenska přivezl dvě medailová umístění a zaznamenal první významný úspěch na mezinárodním poli. Herně se může směle měřit s nejlepšími Evropany ve své věkové kategorii. Na čem je však nutné pracovat, je psychická odolnost ve vypjatých chvílích a při případných drobných nespravedlnostech, kterých se občas rozhodčí dopustí.

Filipovi za úspěšnou a vzornou reprezentaci nejen našeho oddílu, ale i českého stolního tenisu, moc děkujeme a velmi mu gratulujeme k dosaženým výsledkům a medailím. Zároveň děkujeme Toníkovi Barošovi za souhru v soutěži družstev a čtyřher. Velký dík patří i předsedovi Komise mládeže ČAST panu Martinu Linertovi, který v nejdůležitějších utkáních Filipa koučoval a strávil s českou výpravou celý turnaj u stolů.

—————

Zpět


Diskusní téma: Filip Karel na Slovak Open dvakrát bronzový

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.