Filip Karel na Velké ceně Prahy stříbrný

02.06.2015 19:48

  Ve dnech 29. – 31. května 2015 proběhl v nové sportovní hale Jedenáctka VS v pražském Chodově XI. ročník mezinárodního turnaje mládeže ve stolním tenisu Prague Grand Prix Joola Open 2015. Ve všech mládežnických kategoriích se jej zúčastnilo celkem 330 hráčů a hráček ze sedmnácti států.

Světelský oddíl reprezentovali Filip Karel v soutěžích nejmladších žáků a Daniela Růžičková mezi mladšími žákyněmi. Do turnaje dvoučlenných družstev nastoupil Filip s Matějem Koběrským, hráčem pražské Kotlářky a Daniela s Maďarkou Lili Szabó.

Filip s Matějem postoupili ze čtyřčlenné kvalifikační skupiny z prvního místa. Družstvo Sportovní Jižní Město a slovenské Michalovce/Vranov n.T. přehráli 3:0 na zápasy. S mladými Dány potřebovali o jeden zápas víc. Ještě v pátek v podvečer bylo odehráno první kolo druhého stupně a hoši narazili na další slovenské hráče z družstva Trnava/Vrútky. Filip byl, stejně jako ve skupině, opět stoprocentně úspěšný a Matěj vybojoval postup v souboji týmových dvojek proti Kubalovi. Postoupili jsme tak mezi nejlepších osm družstev.

Další zápasy týmových soutěží se hrály v sobotu odpoledne. Ve čtvrtfinále jsme se do třetice utkali se zástupci slovenského stolního tenisu, ale na „slovenský hattrick“ jsme nedosáhli. Filip sice obě dvouhry bezpečně 3:0 vyhrál, ale Matěj stejným výsledkem dvakrát prohrál. V rozhodující čtyřhře se projevila větší výkonnostní vyrovnanost soupeře. Po porážce 1:3 jsme prohráli 2:3 na zápasy a další dvě utkání jsme odehráli v části o celkové 5. – 8. místo. Po porážkách 0:2 od celku Dumbravita (Rumunsko) a 1:2 Szekelyudvarhely 2 (Maďarsko) jsme tedy zakončili na velmi pěkném osmém místě. Velmi potěšitelná byla Filipova bilance, ze dvanácti dvouher prohrál pouze jediný zápas s Moldovanem z Rumunska.

Daniele kvůli zdravotním problémům těsně před turnajem vypadla její spoluhráčka a letošní deblová partnerka Liliana Plachá z Kladna, a tak turnaj odehrála po boku volné maďarské hráčky Lili Szabó. Jak jsme zkonstatovali, vyměnila „českou Lili za maďarskou Lili“ J. Turnaj děvčatům však příliš nevyšel.

Ve čtyřčlenné kvalifikační skupině obsadila po třech porážkách až čtvrté místo. Nutno však podotknout, že k nim, jako nenasazeným, byl los nemilosrdný. Jediný bod vybojovala Daniela v nádherném zápase proti Slovence Haně Slobodníkové. Děvčata tak druhý stupeň odehrála v soutěži útěchy. V prvním kole postoupily přes slovenský Pezinok, ale mezi osmi prohrály s družstvem London Ashford (Anglie). Po dalších dvou porážkách zakončily na osmém místě v soutěži útěchy. Výsledkově lze turnaj hodnotit jako neúspěch, ale po všech ostatních stránkách se Daniela předvedla ve velmi dobrém světle. Oproti několika nedávným turnajům předvedla zlepšený výkon a připsala si několik pěkných vítězství nad velmi kvalitními hráčkami.

V soutěži jednotlivců měla Daniela velmi těžký los. V kvalifikační skupině G se postupně utkala s anglickou jedničkou Mollie Patterson, slovenskou obranářkou Terezkovou a další obranářkou Pavlou Bačinovou z SK Dobré. I přes poctivý a dobrý výkon odešla Daniela od stolu třikrát poražena a v neděli ji čekaly boje v soutěži útěchy.

V prvním kole měla volný los a ve druhém kole došlo na odvetu za zápas ze soutěže družstev s Litevkou Pileckaite. V pátek s ní Daniela 2:3 prohrála, v neděli jí tuto porážku vrátila. Mezi osmi hráčkami se utkala s překvapivou účastnicí soutěže útěchy, českou jedničkou Martinou Novákovou (Ústí nad Labem). Daniela s ní sehrála velmi kvalitní utkání, nicméně 1:3 (-8, -3, 11, -12) prohrála. Skončila tak na děleném pátém místě v soutěži útěchy.

Filip do soutěže jednotlivců vstupoval v roli nasazeného hráče číslo čtyři. V kvalifikační skupině D se postupně utkal s Chaloupkou z Kladna, Bitoó (Junior Čaňa, Slovensko) a Szilagyi (Tapo Carei, Rumunsko). První dva přehrál 3:0, ale s posledně jmenovaným svedl pětisetovou bitvu se smolnou koncovkou. Filip prohrál 13:15 v pátém setu. Do nedělního druhého stupně tak posupoval z méně výhodné druhé příčky.

V neděli ráno jej v prvním kole čekal Nicolas Kubala (Trnava). Filip hrál naplno a postoupil po boji 3:2 na sety. V osmifinále přehrál 3:1 Hansena z Dánska a ve čtvrtfinále se utkal se slovenskou a zároveň i turnajovou jedničkou Goldírem (Čadca, Slovensko). Za stavu 1:1 na sety rozhodl o osudu utkání třetí set. Filip v něm již ztrácel 1:7, ale několika přesnými útoky se dokázal vrátit do zápasu a dotáhl na 10:10. Poté si hráči dlouho „drželi servis“, ale Filip nakonec prokázal lepší nervy a zvítězil 19:17. Dobře rozehraný zápas již nepustil a ovládl jej 3:1.

V semifinále se Filip utkal s Jimem Appelem (TTV Niedersachsen, Německo). Toto utkání bylo zároveň tím nejlepším, co Filip o víkendu v Praze předvedl. Mladého Němce, který o kolo dříve vyřadil turnajovou trojku Šventa (Vrútky, Slovensko), vůbec k ničemu nepustil a zvítězil zcela přesvědčivě 3:0 (4, 5, 7). Ve finále se utkal s Ondřejem Květoněm (Domažlice), který byl do turnaje nasazený jako hráč číslo dva, a se kterým se Filip v této sezóně utkal mnohokrát. Tím, že se oba hráči velmi dobře znají, nepřineslo utkání nijak oslnivý stolní tenis a připomínalo spíše vyrovnanou taktickou partii. Filip bohužel prohrál 9:11, 9:11 a 10:12. Nejvyšší příčku tedy nedobyl, ale druhé místo a stříbrná medaile je přesto vynikající výsledek a krásná tečka za účinkováním v kategorii nejmladšího žactva.

Pro nadcházející dvě sezóny se Filip posunuje do kategorie žactva mladšího (pro příští sezónu ročníky narození 2003 a mladší) a doufáme, že se mu podaří navázat na dosavadní úspěchy.

Filipovi a Daniele patří díky za reprezentaci našeho oddílu na dalším velkém mezinárodním turnaji a zároveň jim děkujeme za celou letošní sezónu. Obrovské poděkování patří také naší trenérce, paní Martině Hurníkové, která má přípravu těchto dvou našich hráčů na starosti a bez které by tyto úspěchy nebyly. Velmi si její práce vážíme a doufáme, že spolupráce bude pokračovat i nadále k oboustranné spokojenosti.

Za fotografie děkujeme paní Herenčákové z Vyššího Brodu.

—————

Zpět


Diskusní téma: Filip Karel na Velké ceně Prahy stříbrný

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.