Filip Karel vybojoval v Blansku dvě medaile

23.11.2015 13:04

O víkendu 21. – 22. listopadu 2015 se v Blansku a Hustopečích uskutečnily třetí republikové bodovací turnaje mládeže právě probíhající sezóny. V sobotu se v Blansku představili mladší žáci (ročník 2003 a mladší) a v Hustopečích dorostenci (ročník 1998 a mladší). V neděli se do Blanska sjeli nejmladší žáci (ročník 2005 a mladší) a do Hustopečí žáci starší (ročník 2001 a mladší).

Vynikající výsledek zaznamenal v sobotu v Blansku mezi 106 hráči náš Filip Karel (r.2004). Do turnaje vstupoval jako nasazená sedmička přímo do druhého stupně, který se hraje v osmi čtyřčlenných skupinách. Skupinu vyhrál a postoupil do šestnáctičlenného finále. V prvním kole si hladce poradil se Skotnicou z Frýdlantu. Ve čtvrtfinále narazil na zlínského Rudu Slezáka, který mezi šestnácti překvapivě vyřadil turnajovou dvojku Květoně z Domažlic. V průběhu vyrovnaného a dramatického zápasu Filip již 1:2 na sety prohrával, ale koncovku zvládl výborně. Čtvrtý set vyhrál 11:8 a v pátém soupeře udolal nejtěsnějším rozdílem 12:10, když proměnil až pátý mečbol. Po dvou letošních účastech ve čtvrtfinále postoupil poprvé až na medailové umístění. Ale ani semifinále nebylo konečnou. V něm se střetl s Janovským z Hradce Králové a po velmi podobném průběhu zápasu, kdy Filip opět otáčel z 1:2, zvítězil 3:2 a probojoval se tak až do finále. Zde se utkal s nejlepším mladším žákem v republice, spoluhráčem ze čtyřher a zároveň velikým kamarádem Šimonem Bělíkem z Ostravy. Po vlažném prvním setu se do sebe kluci pustili a k vidění byl parádní stolní tenis. Šimon potvrdil své kvality a Filip 1:3 na sety prohrál. Nicméně stříbrná medaile mezi mladšími žáky je pro Filipa zatím nejlepším výsledkem na republikových bodovácích.

Filip se Šimonem ještě vybojovali bronzovou medaili ve čtyřhře, když se jim vůbec nepovedlo semifinále. Tam je překvapivě vyřadila dvojice Skotnica – Černohorský (Frýdlant – Vsetín).

Daniela Růžičková (r.2003) byla mezi 45 děvčaty také nasazená přímo do druhého stupně, který se mezi děvčaty hraje ve čtyřech čtyřčlenných skupinách. Jí se bohužel tolik nedařilo a po třech porážkách 1:3 na sety skončila na čtvrtém místě. Do dalších bojů tak nezasáhla.

Ve čtyřhře, kterou již tradičně hrála po boku Liliany Plaché, došla děvčata do čtvrtfinále, kde jejich účinkování zastavily Žižkovská s Marešovou (Plzeň – Domažlice).

V neděli se v Blansku na nejmladším žactvu poprvé na republikové scéně představila další naděje našeho oddílu Jakub Růžička (r.2007). Mezi 54 chlapci zahájil v kvalifikační skupině C. Prohrál 1:3 s turnajovou trojkou Schusterem (Hluk) a stejným výsledkem i s Hofmanem (Sparta Praha). První vítězství na republikovém turnaji slavil poměrem setů 3:0 nad o rok starším Dvořákem (Sokol Brno I). Skupinu zakončil na třetím, tj. nepostupovém místě. V prvním kole útěchy Jakub dosáhl na další vítězství. 3:2 na sety porazil dalšího o rok staršího hráče Vožického (Elizza Praha). Ve druhém kole však již nestačil na Morávka (Strážnice) a 1:3 prohrál. Nicméně dva vítězné zápasy na prvním turnaji jsou velmi pěkným výsledkem.

Ve čtyřhře se Jakub představil s Lukášem Svobodou z Telče. Los si s nimi zažertoval, a tak se v prvním kole střetli z dalším zástupcem Vysočiny, Prokopem Kamarádem z Přibyslavi, který se představil po boku Daniela Košťála (Baník Havířov). Jakub s Lukášem drželi s favority krok celý zápas a nakonec prohráli nejtěsnějším rozdílem 9:11 v pátém setu. I v tomto zápase podal Kuba velmi pěkný výkon a tak doufáme, že minimálně stejně úspěšně naváže na dalším turnaji v lednu příštího roku ve Valticích.

V neděli se Filip s Danielou zúčastnili turnaje staršího žactva v Hustopečích. Oba začínali v kvalifikaci a bohužel se ani jeden do hlavní soutěže neprobojoval. Filip prohrál ve druhém kole s Bohdaneckým (Hradec Králové). V tomto utkání bylo v praxi jasně vidět, jak by byli potřební kvalifikovaní rozhodčí i na těchto mládežnických turnajích. Utkání však rozhodují hráči z řad ostatních, v tu chvíli nehrajících dětí. Filipův soupeř naprostou většinu servisů prováděl nepovoleným způsobem a Filip si s příjmem těchto podání zakrytých za tělem nebo rukou nedokázal poradit. Jinak vyrovnané utkání tak vyznělo jednoznačně v soupeřův prospěch a ve Filipovi zůstal oprávněný pocit křivdy. V útěše pak Filip vypadl ve druhém kole.

Velmi pěkný turnaj odehrál po boku Adama Štalzera (Frýdlant n.O.) ve čtyřhře. V prvním utkání, ve kterém se kluci teprve sehrávali, potřebovali na vyřazení dvojice Marat – Čenovský (Elizza Praha – Sokol Jaroměř-Josefov) plný počet setů. V dalších dvou kolech však již dominovali a probojovali se tak až do čtvrtfinále. V souboji o medaili prohráli s nasazenými jedničkami Bělík – T. Martinko (Ostrava).

Daniela měla první kolo kvalifikace volné. Ve druhém přehrála 3:1 Bartoňovou (Slovan Bohnice), ale v utkání o postup do hlavní soutěže prohrála 0:3 s Martinou Novákovou (Hradec Králové). Díky předchozímu vítězství postoupila do Finále B a hrála o 17. – 24. místo. V prvním kole však těšně prohrála s Klempererovou (Hradec Králové). Za stavu 0:2 Daniela zlepšila hru a další dva sety dominovala. Utkání dospělo v pátém setu do stavu 9:9, ale koncovku měla šťastnější soupeřka.

Do čtyřher nastoupila společně s Eliškou Cimrmanovou (Kladno), ale děvčata bohužel nedokázala přejít ani přes první kolo. Po výsledku 1:3 je vyřadily Šimůnková s Bartoňovou (Slavoj Praha – Slovan Bohnice).

 

Všem třem našim zástupcům děkujeme za pěknou reprezentaci našeho oddílu na republikové scéně a Filipovi velmi gratulujeme k získaným cenným kovům. Přejeme všem, ať se daří i v dalších bojích.

 

úvodní foto (zleva): Filip Karel, Šimon Bělík, Daniel Janovský, Matěj Stach - autor P. Bělík

 

—————

Zpět