Filip Karel vybojoval v Malackách dva poháry

13.03.2016 23:23

Od pátku 11. 3. do neděle 13. 3. 2016 byl ve slovenských Malackách odehrán mezinárodní turnaj Slovak Open Malacky 2016, který je určený pro mladší a nejmladší žáky. Mezi šesti českými reprezentanty v kategorii mladších žáků (ročník narození 2003 a mladší) se představil i náš Filip Karel (ročník 2004). Nastoupil do soutěže jednotlivců a po boku Radima Morávka (ročník 2003, TJ Jiskra Strážnice) odehrál turnaj družstev (hráno daviscupovým systémem) a turnaj čtyřher.

V pátek ráno byl rozehrán turnaj družstev kvalifikací v devíti tříčlenných skupinách. Filip s Radimem přehráli v šesté kvalifikační skupině 3:0 družstvo STK Košice - Čaňa (Hrčka Matúš - Paluška Samuel) a 3:1 družstvo z Izraele Hesegi-Karmiel A (Lerman Idan - Segal Natan). Díky postupu z prvního místa měli úvodní kolo hlavní soutěže volné. V osmifinále se utkali s družstvem TTV Niedersachsen 2 (Matthias Kevin - Robben Bennet) a zvítězili 3:1. Vynikající nervy předvedl Filip ve druhé dvouhře tohoto utkání, kdy v souboji se soupeřovou jedničkou Matthiasem odvrátil ve čtvrtém setu za stavu 6:10 čtyři mečboly a v setu pátém za stavu 8:10 a 10:11 další tři, aby pak za stavu 12:11 proměnil hned svůj první a posunul tak náš tým do vedení 2:0. Čtyřhru sice kluci prohráli, ale v další dvouhře nalomeného Matthiase Radim dorazil a poslal nás do dalšího kola. Ve čtvrtfinále se o postup do medailových bojů utkali s družstvem Litvy A (Klarenbeek Eligius - Luksha Shimonas) a zvítězili přesvědčivě 3:0. Kluci tak za celý den prohráli pouze dva zápasy, oba ve čtyřhře. Ve dvouhrách byli v pátek stoprocentní.

V sobotu ráno začala kvalifikací soutěž jednotlivců, do které se prezentovalo celkem 56 hráčů z deseti států. Filip se představil ve tříčlenné skupině číslo čtrnáct. Slováka Krajčoviče přehrál přesvědčivě 3:0, utkání proti Rumunovi Norbertu Vetesymu mu však podle představ nevyšlo. Sice již 2:1 na sety vedl, ale po dvou nezvládnutých koncovkách odešel 2:3 poražen. Do hlavní soutěže tak postupoval ze druhého místa. V prvním kole porazil dalšího hráče pořádajícího státu Dominika Sviatka 3:1, ale ve druhém kole mu vystavil stopku výborný irský hráč Thomas Joyce. Filip se snažil, dva sety byly vyrovnané, ale přesto odešel 0:3 poražen.

Odpoledne byl rozehrán i turnaj čtyřher. V prvním kole se Filip s Radimem utkali s dvojící Lukas Kostolani – Ján Štim (TTC Angern, AUT – MKST Veľké Kapušany, SVK) a zvítězili přesvědčivě 3:0. Ve druhém sehráli již náročnější utkání s rumunskou dvojicí Daniel Karacsony – Andrei Pinzar a 3:1 zvítězili. Opravdová prověrka je čekala ve čtvrtfinále, kde narazili na nasazené turnajové dvojky a zároveň slovenské jedničky Adama Klajbera – Felixe Ivanča. Všichni čtyři chlapci bojovali jako lvi a všechny sety se rozhodovaly až v koncovkách. Po výsledku 12:10, 11:13, 15:13 a 12:10 slavili vítězství Filip s Radimem a zaslouženě postoupili do nedělního semifinále.

Ve večerní části byl dohrán turnaj družstev. Naši kluci nastoupili v prvním semifinále proti favorizovaným Španělům. Radim na jedničce proti Norbertu Taulerovi vybojoval první bod. Ve druhé dvouhře sahal Filip po překvapení, ale dobře rozehrané utkání proti Ikeru Gonzálezovi do vítězného konce dotáhnout nedokázal. Za stavu 1:1 neproměnil ve třetím setu dva setboly, soupeř se uklidnil a utkání již nepustil. Ve čtyřhře si Filip s Radimem vybrali slabší chvilku a dostali 3:0. A v dalším utkání proti Radimovi úřadoval již viditelně uklidněný a sebevědomý González. Po výsledku 3:0 posunul španělský tým do finále. Hoši tak skončili na vynikajícím třetím místě. Jelikož se finálové boje družstev protáhly až do pozdních hodin a ještě poté proběhlo slavnostní vyhlášení oceněných družstev, dostali jsme se do postelí až v půl dvanácté.

Noc byla krátká, jelikož soutěžní den startoval v neděli semifinálovými zápasy čtyřher již v devět hodin. Filipovi se z postele nechtělo, ale po cestě do haly se docela probral. Po rozehrávce Filip s Radimem nastoupili ve druhém semifinále proti slovenské dvojici Dominik Sviatko – Kamil Pach a po velkém boji zvítězili 3:2 na sety. Postoupili tak do finále.

V něm se utkali s překvapivými přemožiteli favoritů ze Španělska, německou dvojicí Matthias Kevin - Robben Bennet, se kterými se utkali již v sobotu v soutěži družstev. V sobotu s nimi ve čtyřhře těsně prohráli, ale na našich chlapcích bylo vidět, že si věří a chtějí vystoupat na stupínek nejvyšší.

Po slavnostním nástupu, který finálovým bojům předcházel, a krátké rozehře začali naši hoši hrůzostrašně. Viditelně je svazovala nervozita a rázem prohrávali 4:8, po chvilce 5:10. V ten okamžik se povedlo zahrát několik dobrých balónků, Filip začal výborně přijímat a Radim přidal na agresivitě. Kluci dotáhli na 10:10 a v dramatické koncovce prvního setu vydřeli vítězství 15:13. Tento obrat jim evidentně vlil energii a sebedůvěru. Stopy zanechal i na soupeřích. Ti najednou nevěděli, co mají hrát. Našich byl rázem plný stůl a diktovali tempo hry. Po dalších dvou hladkých setech se shodným výsledkem 11:5 jsme se mohli radovat z celkového vítězství v turnaji čtyřher.

Filip se v Malackách předvedl ve vynikajícím světle. Vybojoval dva poháry ze tří možných a navázal tak na svůj výkon, který zde předvedl v minulém roce. To ještě jako nejmladší žáček bral dva bronzy za družstva a soutěž jednotlivců. Turnaj Slovak Open Malacky bude jistě Filipovým oblíbeným. Děkujeme za výbornou reprezentaci a gratulujeme.

Zároveň bychom chtěli touto cestou poděkovat panu Martinovi Linertovi, předsedovi Komise mládeže ČAST, který se Filipovi a ostatním českým dětěm celé tři dny věnoval, koučoval a radil jim a prakticky po celý čas turnaje neslezl z prostor mezi ohrádkami. Je obdivuhodné, kolik energie a sil dokáže dětem předat a jeho zapálení neuhasínalo ani v pozdních nočních hodinách, kdy ještě připravoval články pro webové stránky ČAST. Děkujeme!

 

foto medailistů (zleva): Robben, Matthias, Morávek, Karel, Tauler, González, Pach, Sviatko

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Filip Karel vybojoval v Malackách dva poháry

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.