Martin Karel přivezl z Polné dvě stříbrné

28.09.2014 21:29

O pouťové sobotě 27. 9. 2014 vyrazila malá skupinka tří mladších žáků ze Světlé na první Krajský bodovací turnaj mladšího žactva (ročník 2002 a mladší) této sezóny. A ač byla naše výprava skromná, výsledkově jsme byli velmi úspěšní. Náš oddíl reprezentovali Petr Dvořák (r.2003), Petr Hájek (r.2002) a Martin Karel (r.2002).

Turnaje se zúčastnilo celkově 28 hráčů, z čehož pouze Lucka Janáčková ze Žďáru reprezentovala něžnější pohlaví. Kvalifikace proběhla v osmi skupinách po třech až čtyřech hráčích, z nichž první dva postupovali do hlavní soutěže. Hráči ze třetích a čtvrtých míst putovali do útěchy. Druhý stupeň v obou soutěžích se hrál tzv. pavoukem dohrávaným do konečných umístění. Oba Petrové byli do svých kvalifikačních skupin nasazeni jako dvojky, Martin jako nasazená jednička ve skupině číslo dva.

Petr Hájek po dvou vítězstvích a jedné porážce ve skupině postoupil do hlavní soutěže ze druhého místa. Martin a druhý Petr své kvalifikační skupiny vyhráli. Petr Dvořák při cestě za vítězstvím ve skupině předvedl vynikající výkon. Se dvěma žebříčkově hůře postavenými hráči si poradil beze ztráty setu. Proti Jaroslavu Hájkovi, turnajové osmičce a prvnímu nasazenému ve skupině Petr podal bojovný výkon, poslouchal taktické pokyny trenéra a v závěru měl i potřebnou dávku štěstí. V závěrečném pátém setu prohrával již 6:10 a soupeř disponoval čtyřmi mečboly v řadě. Dva si zkazil sám špatnými servisy a dva Petr odvrátil odvážnou hrou. Nakonec Petr zvítězil 13:11 a slavil postup z výhodnější pozice.

V prvním kole finálového pavouka se bohužel oba Petrové potkali spolu. Tím šťastnějším byl Petr Hájek, který tak postoupil mezi nejlepších osm hráčů turnaje. V dalším kole podlehl turnajové jedničce Jadrnému z Jihlavy a tak své poslední zápasy odehrál v části o páté až osmé místo. Po porážce 2:3 od jihlavského Holuba a vítězství 3:1 nad žďárským Jírkem obsadil celkové výborné sedmé místo.

Petr Dvořák po porážce od Petra Hájka putoval do bojů o deváté až šestnácté místo. V prvním zápase hrubě podcenil osmiletého Jakuba Hitzgera z Ostrova Havl. Brod a utkání prohrál 0:3 na sety. Naštěstí si z tohoto neúspěchu hned vzal ponaučení a v dalších dvou utkáních bojoval naplno. Po vítězstvích 3:1 nad Jakubem Jandou z Velké Bíteše a 3:0 nad Janem Stöhrem z Polné obsadil Petr celkové pěkné třinácté místo.

Martin Karel, turnajová dvojka a jeden z kandidátů na medailové umístění, prošel prvním kolem přes již zmiňovaného Stöhra bez problémů. Ale ve čtvrtfinále se jeho cesta zkomplikovala. V utkání proti humpoleckému Eriku Topičovi průběžně prohrával již 1:2 na sety. Po zlepšeném výkonu v dalších dvou setech zvítězil 3:2 a slavil postup do dalšího kola. V semifinále přehrál 3:0 dalšího humpoleckého hráče Františka Ocha a získal tak jistotu medailového umístění. To, že medaile bude stříbrná, rozhodla finálová porážka se Šimonem Jadrným z Jihlavy, nasazenou jedničkou a jednoznačným favoritem, který za celý turnaj neztratil ani jeden set. Martin byl vítězství v setu velmi blízko ve druhé sadě, ale za stavu 10:8 nedokázal ani jeden setbol proměnit. Jadrný zvítězil 12:10 a závěrečný set již s jistotou kontroloval.

V turnaji čtyřher hráli oba naši Petrové spolu a prošli úspěšně prvním kolem. Ve druhém je vyřadila dvojice Hájek-Topič z Humpolce. Martin hrál se žďárským Jírkem a do turnaje byli nasazeni jako dvojky. V semifinále přešli přes již zmíněné humpolecké duo a porážku okusili až ve finále. Vítězem turnaje čtyřher se stala dvojice Šimon Jadrný – Štěpán Sukup (SK Jihlava – TJ Žďár nad Sázavou), která Martina s Jírkem přehrála 3:0 na sety.

Martinovi ke dvěma stříbrným umístěním velmi gratulujeme. Gratulace ale patří i oběma Petrům. Oba splnili cíl pro tento turnaj, čímž byl postup ze skupin. Petr Hájek dosáhl umístění, kterým nás velmi překvapil a velmi potěšil. Všichni hráči pak zaslouží pochvalu za předvedenou hru a dodržování taktiky díky kvalitní spolupráci s trenérem.

úvodní foto: medailisté (zleva: 2. místo - Martin Karel, 1. místo - Šimon Jadrný, 3. místo - Štěpán Sukup)