Na OÁZE jsme byli úspěšní

14.09.2014 22:00

V sobotu 13. září 2014 se ve sportovní hale SK Oáza Praha uskutečnil první republikový bodovací turnaj mladšího žactva (ročník 2002 a mladší) této sezóny STENMARKETING OPEN 2014. Do soutěží hraných na dvaceti čtyřech stolech se prezentovalo 111 chlapců a 43 dívek.

Šestnáct žebříčkově nejlépe postavených chlapců a osm nejlepších děvčat bylo nasazeno přímo do druhého stupně. Ostatních 95 hráčů a 35 hráček bojovalo v kvalifikaci o šestnáct resp. osm zbývajících míst. Kdo kvalifikací neprošel, putoval automaticky do soutěže útěchy, hrané vyřazovacím způsobem.

I při takto velkém počtu přihlášených hráčů byla kvalifikace o postup do hlavní soutěže rozehrána netradičně ve skupinách. Chlapci začali ve třiceti dvou kvalifikačních skupinách, jejichž vítězové postoupili do baráže. Teprve šestnáct vítězů těchto barážových utkání si zajistilo postup do hlavní soutěže pro 32 účastníků. Hlavní soutěž probíhala v osmi skupinách po čtyřech hráčích, z nichž první dva postupovali do III. stupně, hraného již vyřazovacím způsobem. Děvčata zahájila v osmi čtyř až pěti členných kvalifikačních skupinách, z nichž pouze vítězky postoupily do hlavní soutěže. Hlavní soutěž se hrála ve čtyřech skupinách po čtyřech hráčkách a postup do III. stupně si zajistily hráčky na prvním a druhém místě.

Daniela Růžičková (ročník 2003), patnáctka republikového žebříčku, bojovala o postup do hlavní soutěže ve skupině F. Jejími soupeřkami byly Helena Vyletová (Sokol Plzeň V.), Anežka Blažková (Lokomotiva Vršovice), Barbora Březinová (Frýdlant nad Ostravicí) a Liliana Plachá (TSM Kladno). Daniela si po čtyřech náročných utkáních připsala plný počet bodů a slavila tak vítězství ve skupině a postup mezi nejlepších šestnáct hráček turnaje. Nejtěžší zápasy, které se protáhly až na plný počet setů, sehrála s o rok mladší Březinovou a se svojí letošní deblovou spoluhráčkou Plachou. V hlavní soutěži na Danielu čekaly nasazená čtyřka Kristýna Pěnkavová (SKST Vlašim) a osmička Johana Jonášová (KST ZŠ Vyšší Brod). Z kvalifikace do této skupiny postoupila též dvanáctka Eliška Cimrmanová (TSM Kladno). Když Daniela v úvodním utkání zaskočila a jednoznačně 3:0 na sety porazila Jonášovou, vypadalo to s nadějemi na postup do další fáze turnaje velmi nadějně. Utkání s Cimrmanovou bohužel už tak dobře nezvládla a naopak 0:3 prohrála. Když pak Jonášová přehrála 3:1 Cimrmanovou, o druhém postupovém místě rozhodoval poměr setů ze vzájemných zápasů, který měla nejlepší právě posledně jmenovaná hráčka. Daniela tak skončila na třetím místě. Skupinu suverénně vyhrála Pěnkavová, která neztratila ani jeden set. Daniela obsadila celkově výborné sdílené 9. – 12. místo.

Filip Karel (ročník 2004), republiková dvacet sedmička, zahájil kvalifikaci ve skupině Ň. Se svými soupeři Lukášem Heinzlem (Prachatice) a Martinem Truněčkem (Sokol Hradec Králové 2) si poradil shodně 3:0 a postoupil do baráže. Jeho soupeřem byl vítěz skupiny O, konkrétně Adam Pašek (Slavoj Praha). I zde byl Filip úspěšný a zvítězil 3:1 na sety. Los v další fázi soutěže však byl k našemu věkem ještě nejmladšímu žákovi velmi krutý. Filip byl nalosován do skupiny číslo jedna k republikové jedničce Tomáši Martinkovi (Ostrava) a devítce Šimonu Jadrnému (Jihlava). Skupinu doplnil další postupující z baráže Jakub Bohdanecký (Sokol Hradec Králové 2), se kterým Filip na tomto turnaji hrál čtyřhru. S Martinkem prohrál 0:3, Bohdaneckého 3:0 porazil. A jelikož se skupina vyvíjela podle papírových předpokladů, o druhé postupové místo se v závěrečném utkání utkal Filip se Šimonem. A utkání probíhalo jako většina jejich soubojů, které spolu sváděli v minulé sezóně na krajských bodovácích. Za stavu 1:1 byl ve třetím setu lepším hráčem Filip, vedl ještě 8:4 a 9:6 a pak opět přestal dodržovat taktický plán. To Šimonovi stačilo, aby se vzpamatoval, set zvrátil a utkání dovedl k vítěznému konci. Filip skončil ve skupině na třetím místě a to znamenalo konec jeho účinkování na tomto turnaji. Celkově tak obsadil vynikající sdílené 17. – 24. místo.

Ve čtyřhře Filip s Bohdaneckým vypadli po boji ve druhém kole. Daniela s Lilianou měly první kolo volné, ve druhém si hladce poradily s dvojicí Kovářová (Sokol Hradec Králové 2) – Karlíková (Chrudim), ale ve čtvrtfinále jim vystavily stopku nasazené trojky Malíková (Hluk) – Prázdná (Sokol Náklo).

Oběma našim mladým talentům gratulujeme k dosaženým umístěním a předvedené hře. Opět dokázali, že se mohou směle měřit s republikovou špičkou stejně starých a o rok až dva starších hráčů.

ilustrační foto: Hala SK Oáza Praha (www.slavojpraha.cz)

—————

Zpět


Diskusní téma: Na OÁZE jsme byli úspěšní

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.