Tomáš Tecl zlatý ve čtyřhře starších žáků

23.09.2014 19:33

O víkendu 20. – 21. září 2014 se uskutečnily první krajské bodovací turnaje mládeže této sezóny. V sobotu v herně SK Jihlava svedli své boje dorostenci (ročník 1997 a mladší), v neděli pak v Humpolci starší žáci (ročník 2000 a mladší).

Při pohledu do startovní listiny je znát, že sezóna je teprve na začátku. Do obou turnajů nastoupilo pouze 27 hráček a hráčů. Na dorostu celkem z devíti oddílů, mezi staršími žáky se zúčastnilo oddílů sedm. Z děvčat se objevilo pouze žďárské duo starších žákyň Eliška Němcová a Pavlína Hamáková, které v sobotu doplnila v této sezóně posledním rokem v dorostenecké kategorii nastupující Šárka Pikolonová z Brtnice.

Ani světelský oddíl nebyl na těchto turnajích příliš početně zastoupen. Do obou turnajů nastoupil pouze Tomáš Tecl (r.2001). V neděli se k němu připojil ještě Martin Karel (r.2002) a Petr Dvořák (r.2003).

Tomáš Tecl startoval mezi dorostenci poprvé ve své krátké ping-pongové kariéře. A nevedl si vůbec špatně. Do základních skupin nastoupil jako nenasazený hráč. I přes toto nevýhodné výchozí postavení vybojoval ve skupině vítězství a zajistil si tak postup mezi šestnáct nejlepších na výhodnější pozici. Ve skupině přehrál 3:0 nasazenou sedmičku domácího Dominika Krále (r.1997) a 3:2 nasazeného Michala Stejskala (r.1997) z Humpolce, který je krajskou dvacítkou. V prvním kole finálového pavouka porazil 3:0 dalšího odchovance humpolecké Jiskry Jana Brázdu (r.1997). Až mezi osmičkou nejlepších prohrál první zápas. Nicméně i proti nasazené trojce telčskému Markovi Čermákovi (r.2000) podal vynikající výkon. Odešel poražen 2:3 na sety. Krajské turnaje se letos hrají pozměněným systémem, který dává hráčům možnost zahrát si, i přes dílčí porážku ve druhém stupni soutěže, další zápasy. Za tuto změnu patří Komisi mládeže KSST Vysočina velký dík. Tomáš tak sehrál ještě další dvě utkání o umístění na pátém až osmém místě. První utkání proti brodskému Martinu Jiráskovi (r.1998) prohrál 2:3, ve druhém utkání stejným poměrem setů naopak přehrál jeho oddílového kolegu Jana Pazderu (r.1998). Tyto výsledky vynesly Tomášovi umístění na celkové vynikající sedmé příčce. Gratulujeme!

Ve čtyřhře Tomáš vytvořil dvojici s brodským Martinem Konečným. Se soutěží se však rozloučili již v prvním kole po porážce 1:3 od humpoleckého dua Potěšil – Stejskal.

V neděli v Humpolci bohužel došlo k nesprávnému nasazení hráčů do základních skupin. Martin byl nasazený jako turnajová pětka, což bylo v pořádku. Petr nasazen nebyl, protože mezi staršími žáky nastoupil poprvé a jel si hlavně pro zkušenosti. Tomáš měl být nasazen jako šestka, mezi nasazenými hráči se však neobjevil.

Tomáš si ale s nevýhodným výchozím postavením ve skupině poradil skvěle a skupinu číslo sedm, do které byl nalosován, vyhrál bez ztráty setu. Porazil turnajovou sedmičku Miroslava Ťupu ze Žďáru, desítku Matěje Vrzala z Brtnice a domácího Patrika Pazderku. Tím si vybojoval postup mezi šestnáctku nejlepších z výhodnějšího postavení a jeho nenasazení tak bylo vpodstatě zapomenuto. Byl však poškozen Ťupa, který postupoval z druhého místa a zejména Vrzal, který do finálové šestnáctky nepostoupil vůbec. Ve finálovém pavouku přehrál Tomáš v prvním kole domácího Jana Řezáče 3:1, ale v dalším kole byl již poražen. Jeho soupeřem byl nasazený hráč číslo jedna a pozdější vítěz turnaje jihlavský Šimon Jadrný. Tomáš pak v zápasech o konečné umístění porazil 3:0 dalšího domácího hráče Jana Ocha a v odvetě ze základní skupiny opět 3:0 žďárského Ťupu. Tomáš obsadil celkově výborné páté místo a potvrdil tak, že jeho (ne)nasazení na šestém místě mělo být v pořádku.

Petr, který v minulé sezóně nastupoval ještě v kategorii nejmladšího žactva, vyrazil pro zkušenosti mezi „velké“ kluky. Petra považujeme za velmi nadějného hráče, který má poctivý přístup k tréninkům a očekáváme jeho výkonnostní růst. I proto jsme jej na tento turnaj vyslali. Petr jako nenasazený hrál v pouze tříčlenné skupině a proti nasazené šestce Tomášovi Kolátorovi z Jihlavy a jedenáctce Jaroslavu Hájkovi z domácího oddílu šanci neměl. Své další zápasy tak odehrál v soutěži útěchy. První kolo proti o tři roky staršímu Michalu Uhrovi z Jihlavy prohrál, další dva zápasy proti domácím Josefu Stehnovi a Patrikovi Pazderkovi 3:0 vyhrál. V útěše tak obsadil celkové deváté místo, celkově 25. místo. Petrovo vystoupení na tomto turnaji považujeme za úspěšné.

Martin dosáhl pro naše barvy nejlepšího víkendového umístění ze soutěží jednotlivců, bohužel ani on na medaili nedosáhl. Základní skupinu číslo pět po vítězstvích nad domácími Janem Hajčiarem a Janem Řezáčem vyhrál. V prvním kole finálové šestnáctky přehrál nejtěsnějším rozdílem 11:9 v pátém setu brodského Pavla Pazderu a ve čtvrtfinále si 3:1 poradil i s turnajovou dvojkou Eliškou Němcovou ze Žďáru nad Sázavou. V semifinále ho však 0:3 na sety vyřadil další žďárský hráč Štěpán Sukup a v souboji o třetí příčku prohrál i s jeho oddílovou kolegyní Pavlínou Hamákovou 2:3. Nicméně čtvrté místo je velmi pěkným výsledkem, vždyť Martin letos stále ještě patří do kategorie žáků mladších.

Tomáš Tecl vybojoval pro náš oddíl jednu medaili. V soutěži čtyřher starších žáků vytvořil dvojici s jihlavským Šimonem Jadrným a celý turnaj bez ztráty setu vyhráli. Ve finále si poradili s nasazeným párem číslo jedna Němcová – Ťupa ze Žďáru nad Sázavou. V turnaji čtyřher zaznamenal umístění na medailové pozici i Martin, který hrál s jihlavským Tomášem Kolátorem. První dvě kola zvládli bez problémů, v semifinále vypadli s již zmiňovanou dvojicí Ťupa – Němcová. Jelikož se ve čtyřhrách o třetí místo nehraje, umístili se na děleném třetím místě. Dle propozic krajských bodovacích turnajů se ve čtyřhrách udělují medaile a diplomy pouze vítězné dvojici, Martinovi tak musí stačit pouze pocit dobře odehraného turnaje. Pro úplnost doplníme, že Petr hrál po boku Vojtěcha Borkovce z Velké Bíteše a nevedl si také špatně. V prvním kole porazili 3:2 na sety domácí dvojici Jaroslav Hájek – Erik Topič, která letos na jaře na krajských přeborech mladších žáků brala čtvrté místo. V dalším kole však narazili na pozdější vítěze turnaje Tecla s Jadrným a se soutěží čtyřher se rozloučili.

Všem našim hráčům děkujeme za vzornou reprezentaci našeho oddílu a gratulujeme jim k dosaženým umístěním a prvním letošním krajským bodům. Zároveň jim přejeme hodně úspěchů do dalších turnajů.

úvodní foto: Tomáš Tecl (archiv)

—————

Zpět


Diskusní téma: Tomáš Tecl zlatý ve čtyřhře starších žáků

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.