Úspěšný víkend Filipa Karla ve Vlašimi

05.04.2016 22:41

O víkendu 3. a 4. dubna 2016 se ve Vlašimi a Neratovicích uskutečnily závěrečné bodovací turnaje mládeže ČR. Za světelský oddíl stolního tenisu do bojů v těchto turnajích tentokrát zasáhli pouze chlapci Jakub Růžička, Filip Karel a Tomáš Tecl. Tradiční účastnice republikových turnajů Daniela Růžičková bohužel ve čtvrtek ulehla se zdravotními problémy, a tak pouze na dálku klukům fandila.

V sobotu se mezi 106 mladšími žáky (ročník 2003 a mladší) ve Vlašimi představil Filip Karel (r. 2004). Jako sedmý hráč republikového žebříčku byl nasazen na pozici jedna do sedmé skupiny hlavní soutěže, která se hraje v osmi čtyřčlenných skupinách. Do nich je prvních šestnáct hráčů nasazeno přímo a dalších šestnáct si vybojuje účast v tříkolové kvalifikaci, která se hraje vyřazovacím způsobem.

Filip nejprve svedl pětisetovou bitvu s nepříjemným obranářem Truněčkem (Sokol Hradec Králové 2), když teprve v posledních dvou setech podal optimální výkon. Poté však nezvládl úlohu nasazené jedničky ve skupině a v pěti setech prohrál s republikovou čtrnáctkou Pisárem (KST Rakovník). Když však poté ve třech setech smetl Korpa (Jiskra Kamenický Šenov), zajistil si postup do finálové šestnáctky ze druhého místa.

Tam jej v osmifinále čekal překvapivý vítěz páté skupiny Lukáš Heinzl (TJ Libín Prachatice), republiková šestnáctka, který se společně s jedenadvacítkou Waldhauserem (SKST Liberec) postaral o vyřazení nasazené pětky Slezáka (KST Zlín). Filip byl po celé utkání lepším hráčem a diktoval tempo hry. Zvítězil 3:1 a postoupil mezi nejlepších osm hráčů turnaje. Ve čtvrtfinále narazil na trojku Ondřeje Květoně (Jiskra Domažlice) a tady jeho cesta skončila. Bohužel mu nevyšly koncovky setů.

Do turnaje čtyřher nastoupil po boku republikové jedničky a svého velikého kamaráda Šimona Bělíka (Ostrava KST). Jako nasazený pár číslo jedna měli první kolo volné. Po dalších dvou lehčích zápasech se ve čtvrtfinále již tradičně utkali s dvojicí Dufek – Pachner (KST Zlín – Union Plzeň) a tradičně z toho byla bitva na pět setů. A jako již po několikáté i tentokrát utíkali Filip se Šimonem ve čtvrtém setu ze soupeřových mečbolů, aby v pátém setu dotáhli utkání do vítězného konce. V semifinále přehráli 3:0 nasazené trojky Květoň – Pešek (Jiskra Domažlice – Jiskra Třeboň). Finále však klukům bohužel nevyšlo. V něm se střetli s překvapivým soupeřem, dvojicí Morávek – Brhel (Jiskra Strážnice – SKST Hodonín), která na cestě do finále vyřadila dvojky Štalzer – Slezák (SK Frýdlant nad Ostravicí – KST Zlín) a čtyřky Stach – Kaucký (SK DDM Kotlářka). Filip se Šimonem nedokázali zachytit soupeřův nástup do zápasu a koncovku prvního setu prohráli 11:13. Pak sice s přehledem 11:3 vyhráli druhý set, ale situace se ve třetím a čtvrtém setu zopakovala. V pátém setu působili kluci nervózním dojmem a nabuzení soupeři utkání dotáhli do vítězného konce. Nicméně i stříbrná medaile je výborným výsledkem.

V neděli v Neratovicích mezi 68 nejmladšími žáky (ročník 2005 a mladší) sehrál svůj další republikový turnaj Jakub Růžička (r. 2007). Jako nenasazený zahájil v kvalifikační skupině M, kde se mu nepodařilo vyhrát ani jeden ze tří zápasů. Nejblíže k dílčímu úspěchu byl v duelu s Jonešem (Sokol Jaroměř-Josefov), když ještě 2:1 na sety vedl.

V soutěži útěchy měl první kolo volné a ve druhém hrál v pěti setech s Břízou (Sokol Turnov). Byla to bitva do posledního míčku a Jakub v pátém setu zvítězil 15:13. Mezi šestnácti se opět střetl s Jonešem a ani odveta mu nevyšla. Tentokrát prohrál 1:3.

Do turnaje čtyřher nastoupil po boku Lukáše Svobody (SK Telč). Kluci měli první kolo volné a ve druhém kole porazili v pěti setech dvojici Stránský – Studecký (oba Sokol Mnichovo Hradiště). Mezi šestnácti je vyřadil nasazený pár číslo dva Černý – Chadima (oba STC Slaný).

Ve Vlašimi se v neděli uskutečnil nejvíce obsazený turnaj celé sezóny. Do soutěží staršího žactva (ročník 2001 a mladší) se přihlásilo více než 200 účastníků a účastnic. A tak již v sobotu večer bylo hlavním rozhodčím rozhodnuto, že bude odehrána pouze soutěž dvouher. Dle rozpisu republikových bodovacích turnajů je při účasti 200 hráčů a více doporučeno turnaj čtyřher nehrát. Pokud by se turnaj čtyřher odehrál, tak by turnaj končil kolem jedenácté v noci… I tak končilo finále po osmé.

Mezi 133 chlapci se představili také naši Filip Karel (r.2004) a Tomáš Tecl (r.2001). Oba chlapci začínali v kvalifikaci o šestnáct postupových míst do hlavní soutěže.

Tomáš jako nenasazený měl hned v prvním kole velmi těžkého soupeře. Proti republikové sedmadvacítce Dufkovi (KST Zlín) však nezačal vůbec špatně. Aktivní hrou favorita překvapil a první set vyhrál 11:8. Ještě v polovině druhého setu byl stav vyrovnaný. Pak však soupeř, hrající na bekhendu se sendvičem, poznal, že Tomáš proti tomuto materiálu neumí hrát a začal vše vracet touto stranou pálky. Tomáš se s novou situací vypořádat nedokázal a tak, přestože příkladně bojoval, prohrál 1:3 na sety a putoval do soutěže útěchy.

Tam měl v prvním kole volný los a ve druhém se střetnul s Jaroněm (Sokol Krchleby). První dva sety Tomáš nepodal dobrý výkon a v koncovkách je prohrál. Pak svojí hru zlepšil, byl aktivní a soupeře přehrával. Vyrovnal na 2:2 a v pátém setu na otočce 5:2 vedl. Pak však třikrát neproměnil dobře rozehrané útoky, soupeř vyrovnal a Tomáš začal zmatkovat. Prohra 6:11 byla krutá. Se soutěží a turnajem se tak rozloučil.

Filip do soutěže vstoupil se startovním číslem 46 a byl tak ve svém osmičlenném minipavouku o jedno postupové místo nasazený jako dvojka. V prvním kole přehrál 3:1 Prázdného (Sokol Náklo). Ve druhém došlo na odvetu za včerejší osmifinále s Heinzlem (Libín Prachatice). Filip opět 3:1 zvítězil a ve třetím kole se v rozhodujícím utkání o postup do hlavní soutěže utkal s turnajovou osmadvacítkou Jakubem Kauckým (SK DDM Kotlářka). Filip podal velmi dobrý výkon a po vítězství 3:1 slavil již druhý postup v této sezóně mezi 32 nejlepších.

Los mu přisoudil skupinu číslo osm a jeho soupeři byli osmička Olejník (SK Přerov), šestnáctka Jakubský (Sokol Hradec Králové 2) a šestadvacítka Končal (KST Klatovy). S o tři roky starším Olejníkem Filip ještě nikdy nehrál a o dva roky starší Jakubský a Končal Filipa v posledních dvou sezónách pravidelně poráželi. Ne tak tentokrát. S Jakubským i Končalem Filip sice ztratil první set, ale díky aktivní a agresivní hře a zlepšenému příjmu obě utkání dokázal otočit a zcela zaslouženě oba porazil 3:1 na sety. Proti Olejníkovi podal také slušný výkon, ale tam byl věkový a silový rozdíl již markantní. Po porážce 0:3 tak Filip ve skupině obsadil druhé místo a překvapivě postoupil mezi šestnáct nejlepších! Z hráčů, kteří postoupili z kvalifikace do hlavní soutěže, byl jediný, který prošel ještě dál.

V osmifinále narazil na nasazenou šestku Onderku (Ostrava KST). I když v některých fázích zápasu zahrál velmi pěkné výměny, favorit si vývoj utkání hlídal a Filip 0:3 na sety prohrál.

Filip tak skončil na vynikajícím děleném 9. – 16. místě. Do žebříčku starších žáků si připsal pěknou porci bodů, která jej vynesla do první čtyřicítky. A to je v jeho věku výborný výsledek.

Všem hráčům děkujeme za vzornou reprezentaci našeho oddílu na posledních bodovacích turnajích mládeže ČR v této sezóně a gratulujeme jim k předvedené hře a dosaženým výsledkům.

úvodní foto: nástup hráčů staršího žactva