V Humpolci tři medailová umístění pro Světlou

28.10.2014 21:10

V úterý 28. 10. 2014 proběhl v Humpolci druhý Krajský bodovací turnaj mladšího žactva (ročník 2002 a mladší) právě probíhající sezóny. Turnaje se zúčastnilo celkem 34 hráčů, z čehož byla dvě děvčata. Oddíl světelského stolního tenisu reprezentovala čtveřice Martin Karel ml., Petr Hájek, Alice Brožová (všichni r.2002) a Petr Dvořák (r.2003).

Při neúčasti dvou aktuálně nejlepších mladších žáků kraje Vysočina, jihlavského Šimona Jadrného a světelského Filipa Karla, vstupoval do turnaje z pozice nasazené jedničky náš Martin. Ostatní tři zástupci světelského oddílu byli do kvalifikačních skupin nasazeni jako dvojky.

Alice a Petr Dvořák svoje nasazení bohužel neobhájili a do hlavní soutěže pro šestnáct nejlepších nepostoupili. Alice prohrála zápasy proti domácímu Hlaváčkovi a brtnickému Pojerovi nejtěsnějším rozdílem 2:3 na sety. Proti Konečnému z Havlíčkova Brodu neuhrála ani set. Ve skupině tak skončila na posledním místě. V útěše měla první kolo volný los, ve druhém přehrála domácího Pazderku 3:1, ale ve čtvrtfinále jí vystavil stopku havlíčkobrodský Pokorný. Umístila se na děleném pátém místě v útěše, celkově tedy na 21. – 24. místě.

Petr Dvořák ve skupině přehrál 3:0 Schlaicherta z Havlíčkova Brodu a prohrál 0:3 s domácím Topičem. Utkání o postup proti malému Jakubu Hitzgerovi (r.2006) z oddílu STEN Marketing HB Ostrov však ztratil 2:3 na sety. Zde se Petr opět přesvědčil, že je nutné hrát soustředěně celý zápas. V závěru prvního setu ztratil pohodlné vedení o pět míčků a 11:13 jej prohrál. Ve druhém setu přidal a Jakuba doslova smetl ze stolu poměrem 11:1. Bohužel si z tohoto vývoje nevzal ponaučení a třetí a čtvrtý set měl naprosto stejný průběh (10:12 a 11:2). A ani poté nevstoupil do pátého setu s maximální koncentrací a strany se obracely za stavu 1:5 z pohledu našeho hráče. V závěru se Petr sice snažil výsledek ještě zvrátit, ale Jakub, i za pomoci malého štěstí v podobě dvou prasátek, celkově zvítězil a poslal Petra do útěchy. Alespoň tam si Petr spravil náladu a z pozice nasazené jedničky celou útěchu přesvědčivě vyhrál. Jediný set ztratil až ve finále proti jihlavskému Holubovi. Získal tak pro Světlou jednu zlatou medaili.

Petr Hájek neměl v kvalifikační skupině proti turnajové dvojce Sukupovi ze Žďáru sebemenší šanci a utkání prohrál 0:3. Postup do hlavní soutěže si však s jistotou pohlídal. Domácího Pazderku i Sobotku z Polné porazil 3:0. V prvním kole finálového pavouku narazil na domácího Topiče a i přes dobrý vstup do zápasu prohrál 1:3 na sety. Další boje tak svedl ve skupině o 9. – 16. místo a přemožitele již nenašel. Po vítězstvích 3:0 nad Konečným z Havlíčkova Brodu, Jírkem ze Žďáru a 3:1 nad žďárskou Janáčkovou obsadil celkové velmi pěkné deváté místo.

Že to dnes není tak úplně Martinův den bylo zřejmé již během prvních zápasů ve skupině. Blažka z Havlíčkova Brodu a humpoleckého Pátka sice porazil 3:0, ale jeho hra nebyla příliš přesvědčivá. To se ostatně ukázalo v posledním utkání proti Janáčkové ze Žďáru, kdy Martin ztratil set. V hlavní soutěži si v prvním kole poradil 3:0 s Jírkem a ve čtvrtfinále stejným výsledkem i s Vrzalem z Brtnice. Nicméně v semifinále se zrodilo překvapení. Topič, který hrál v domácím prostředí a byl povzbuzován početným publikem z řad hráčů a rodičů, nedal Martinovi šanci a přesvědčivě jej přehrál 3:0 na sety. Bylo vidět, že na Martina dolehla nervozita a nepříliš jisté údery spolu s množstvím jednoduchých chyb, které produkoval, vykonaly své. Na Martinovu obhajobu je nutné zmínit, že to byl první turnaj v jeho krátké sportovní kariéře, do kterého vstupoval z pozice nejvýše nasazeného hráče. A tato role může hráče svázat a podepsat se na jeho výkonu. Po prohraném semifinále z Martina nervozita spadla a v utkání o třetí místo předvedl asi nejlepší výkon za celý den. Turnajové čtyřce Poskočilovi z Třebíče nedal vůbec žádnou šanci a jednoznačně zvítězil 3:0 na sety. K zisku bronzového poháru a medaile Martinovi velmi gratulujeme.

V soutěži čtyřher nastoupili oba naši Petrové spolu. V prvním kole přehráli 3:1 domácí dvojici Pazderka – Pátek. Ve čtvrtfinále je však po výsledku 1:3 vyřadilo duo Vrzal – Poskočil (Brtnice – Třebíč). Alice nastoupila po boku domácího Hlaváčka, ale první kolo pro ně bylo zároveň kolem posledním. Proti dvojici Janda – Svoboda (Velká Bíteš) bojovali až do pátého setu, nicméně jej prohráli.

Martin vytvořil, stejně jako na minulém turnaji v Polné, dvojici se žďárským Jírkem a opět došli až na medailovou příčku. V prvním kole přehráli brodské duo Trtík Tomáš – Schlaichert a ve čtvrtfinále Stöhr – Sobotka (Polná). V semifinále narazili na přemožitele našich Petrů, Vrzala s Poskočilem a stejně jako Petrové s nimi prohráli 1:3 na sety. Obsadili tak třetí místo a získali další medailové umístění.

Martinovi a Petrovi Dvořákovi gratulujeme k zisku medailí a ostatním našim hráčům k pěkným umístěním. Zároveň děkujeme za vzornou reprezentaci našeho oddílu a těšíme se na další turnajové klání, které se uskuteční již 8. listopadu v Jihlavě.

úvodní foto medailistů (zleva): Topič, Sukup, Karel
samostatné foto: Petr Dvořák