Z Hostinného jsme přivezli tři medaile

23.02.2015 14:22

O víkendu 21. – 22. 2. 2015 se v Hostinném a Jaroměři konaly páté republikové bodovací turnaje mládeže ve všech věkových kategoriích. Světelský oddíl měl zastoupení na starším, mladším a nejmladším žactvu.

Daniela Růžičková (r.2003) se v sobotu představila mezi 51 staršími žákyněmi (ročník 2000 a mladší). Do turnaje vstupovala jako 34. hráčka žebříčku a tak první zápas svedla v kvalifikaci o postup do hlavní soutěže. Narazila na sedmnáctou nasazenou Komárkovou (r.2000) z Přerova. Daniela si bohužel nedokázala poradit s materiálem, která měla tato hráčka na bekhendové straně pálky. Prohrála 0:3 a na další zápas, který sehrála v soutěži útěchy, tak čekala až do pozdního odpoledne. Tam narazila na Bajgerovou (r.2003) z Ostravy a tento zápas jí vůbec nevyšel. Po dlouhé pauze se nedokázala dostat do tempa. Po rychle prohraných prvních dvou setech se ve třetím již zlepšila, ale smolně jej ztratila 10:12 a z turnaje tak byla vyřazena. Náladu si trochu spravila v turnaji čtyřher, kde společně s Kohlmanovou (AC Sparta Praha) došly do druhého kola. V těchto zápasech Daniela podala již velmi dobrý výkon.

Filip Karel (r.2004) v sobotu odehrál turnaj nejmladších žáků (ročník 2004 a mladší). Mezi 54 hráči byl do soutěže nasazen jako turnajová trojka a tuto svoji pozici také obhájil. Základní skupinou i prvním kolem finálového pavouku prošel bez ztráty setu. Ve čtvrtfinále si dovolil menší zaváhání, když s rakovnickým Pisárem prohrál v koncovce první set. Další tři sety již však zvládl a v semifinále se utkal s českou jedničkou Šimonem Bělíkem z TJ Ostrava KST. Bělík svoji pozici potvrdil a tak Filip bral bronzovou medaili. Další medaili, tentokráte zlatou, bral v turnaji čtyřher. Do něj nastoupil ve dvojici právě s Bělíkem a na cestě na nejvyšší stupínek neztratili ani set.

V neděli se konal turnaj mladšího žactva (ročník 2002 a mladší), do kterého zasáhli oba naši mladí hráči. Filip mezi 91 chlapci jako turnajová osmnáctka zahájil v kvalifikaci. Po prvním volném kole přehrál 3:0 Parenta (r.2002) z Lanškrouna a stejným výsledkem si poradil i s Jaroněm (r.2002, Sokol Krchleby). V hlavní soutěži ho los rozhodčích zařadil do skupiny číslo jedna, kde na něj již čekali turnajová jednička Jan Mokrejš (r.2002) ze Sokola Hradec Králové 2, třináctka Tomáš Doležel (r.2002) z KST Zlín a čtyřicet čtyřka Václav Hejda (r.2002) z KST Rakovník. V prvním zápase proti Mokrejšovi podal Filip velmi dobrý výkon, ale proti jedničce příliš šancí neměl. Ve druhém utkání si Filip poradil 3:0 s Hejdou, a jelikož i Doležel měl po dvou zápasech bilanci 1:1, sehráli s Filipem rozhodující zápas o postup do třetího stupně turnaje. Filip v tomto zápase podal vynikající výkon, a když v prvním setu otočil z 3:8 na 11:9, začali jsme věřit v úspěch. I druhý set ukořistil v koncovce 12:10 a tím pravděpodobně soupeře zlomil. Třetí set byl již v jeho režii a po vítězství 11:4 se radoval ze svého prvního postupu mezi šestnáct nejlepších hráčů turnaje mladších žáků.

V osmifinále pak Filipa vyřadil Jakubský (r.2002) ze Sokola Hradec Králové 2, který patří mezi osm nejlepších hráčů této kategorie v republice. Filip bojoval a podal výkon na hranici svých možností. V prvním setu však promarnil dva setboly a ztratil jej 10:12. Když i ve druhém prohrál na výhody 11:13, neměl již sílu utkání otočit. Třetí prohrál 5:11 a s turnajem se rozloučil. Obsadil tedy vynikající dělené deváté místo a dosáhl svého nejlepšího umístění na republikových bodovacích turnajích v této věkové kategorii.

Do turnaje čtyřher vytvořil Filip dvojici s Ondřejem Květoněm (r.2004) ze Sokola Pocinovice a společně prošli přes tři kola až do čtvrtfinále. Mezi osmičkou nejlepších je vyřadila ostravská dvojice Bělík – Martinko, kteří nakonec vybojovali stříbrnou příčku.

Při neúčasti republikové trojky Záděrové, šestky Witoszové a devítky Malíkové vstupovala Daniela do turnaje mladších žákyň mezi 43 děvčaty jako nasazená devítka. O jedno místo jí tak uniklo přímé nasazení do hlavní soutěže a musela do kvalifikace. Hned v prvním zápase došlo na odvetu za den starý nepovedený zápas s ostravskou Bajgerovou. Daniela podala zlepšený výkon a utkání nakonec vybojovala. Vítězství se však nerodilo lehce. Po úvodním prohraném setu otočila koncovku druhého a ve třetím dominovala (11:1). Ve čtvrtém bohužel prohospodařila dva mečboly a v pátém najednou prohrávala 7:10. Zachovala však chladnou hlavu a odvážnými útoky všechny tři mečboly soupeřky odvrátila. Utkání pak dalšími dvěma míčky ukončila a postoupila do dalšího kola. V něm proti o rok starší Jarošové z Plzně svedla další vítěznou pětisetovou bitvu a kvalifikovala se tak mezi šestnáct nejlepších hráček turnaje.

Ve skupině narazila na turnajovou dvojku Novákovou (r.2002) z Ústí nad Labem, šestku Matoušovou (r.2002) z TJ Hrádek a třicet jedničku Klemperovou (r.2003) z DTJ Hradec Králové. Po dvou porážkách 0:3 od výše nasazených hráček a vítězství 3:0 nad posledně jmenovanou skončila ve skupině na třetím místě. Do další fáze turnaje tak nepostoupila a obsadila výborné dělené deváté místo.

Do turnaje čtyřher Daniela vytvořila dvojici se svojí tradiční spoluhráčkou Lilianou Plachou z TSM Kladno a děvčatům se dařilo výborně. Ve druhém kole přehrály 3:2 dvojici Petrová – Lošťáková (Miletín/Aš) a ve čtvrtfinále se utkaly s nasazenými čtyřkami Vašendová – Cimrmanová (Kozlovice/Kladno). Děvčata již prohrávala 0:2 na sety, ale zlepšeným výkonem v další fázi zápasu dokázala utkání zvrátit a vybojovat si postup do semifinále. Tam již podlehly nasazeným dvojkám Novákové s Matoušovou (Ústí na Labem/Hrádek). Nicméně zisk bronzových medailí je jistě velkým úspěchem.

Oběma našim hráčům velmi gratulujeme k dosaženým medailím, umístěním a předvedené hře. Zejména jejich nedělní výkon si zaslouží velkou pochvalu a je jistě příslibem do dalších turnajů, které nás čekají. Aktuálně v termínu 6. – 8. března Mezinárodní turnaj mládeže ve slovenských Malackách a hned poté 15. – 16. března další kolo republikových bodovacích turnajů ve Vlašimi. Přejeme jim hodně štěstí a úspěchů.

úvodní foto: Filip Karel (třetí zleva) na stupních vítězů turnaje čtyřher nejmladších žáků