Zlatý úspěch Filipa Karla a Šimona Bělíka v Linci

07.04.2015 22:02

  O prodlouženém velikonočním víkendu se v TIPS aréně v rakouském Linci konal již patnáctý ročník velkého mezinárodní turnaje mládeže Linz - Austria Sparkasse Youth TT - Championships 2015. Od pátečního rána až do pondělního odpoledne bojovalo téměř 400 hráčů a hráček z 24 zemí o krásné poháry, které pořadatelé připravili pro nejúspěšnější družstva a jednotlivce v kategoriích U11, U13, U15 a U18.

Tak jako loni se tohoto turnaje zúčastnili i dva zástupci světelského oddílu stolního tenisu. Filip Karel startoval v kategorii Mini Cadet Boys (U11) v soutěži jednotlivců a po boku svého letošního deblového partnera a zároveň české jedničky Šimona Bělíka (TJ Ostrava KST) i v soutěži družstev jako tým Czech Republic 1. Daniela Růžičková startovala v kategorii Younger Cadet Girls (U13) v soutěži jednotlivců a do soutěže družstev nastoupila společně se svojí spoluhráčkou ze čtyřher z letošních republikových turnajů Lilianou Plachou (TSM Kladno) jako tým Czech Republic 3.

V pátek dopoledne byla rozehrána kvalifikace družstev. Jednotlivé zápasy se hrají stejným způsobem jako například zápasy tenisového Davis Cupu, tedy A-X, B-Y, čtyřhra, A-Y, B-X. Po dosažení třetího bodu se utkání již nedohrává. Filip se Šimonem všechny tři zápasy ve skupině proti týmům Rakouska, německému DJK TTV Biederitz i kombinovanému týmu Abakan/K'moor/San Marino vyhráli 3:0. Do hlavní soutěže, tzv. „Championship“ tak postoupili z prvního místa. Daniele s Lili se bohužel tolik nedařilo. Proti Francouzkám z týmu Moselle i kombinovanému česko-slovenskému týmu SKST Michalovce/Viktorie Radim prohrály shodně 0:3. Podaly však dobré výkony, vždyť jejich soupeřky byly vesměs o rok starší než naše děvčata a druhý jmenovaný tým nakonec celý turnaj družstev v této kategorii děvčat vyhrál. Druhý stupeň turnaje družstev tak odehrály v soutěži „Challenge“, což je v podstatě soutěž útěchy.

Navečer byla rozehrána i kvalifikace jednotlivců. Daniela narazila na starší a velmi dobré hráčky. Švédka Rebecca Muskantor i slovenská Hana Slobodníková byly nad její síly a Daniela oba zápasy prohrála shodně 0:3. Filip měl kvalifikační skupinu pouze tříčlennou. V pátek odehrál pouze jeden zápas. Nurredina Mahmouda z SV-DJK Kolbermoor (Německo) porazil jednoznačně 3:0.

Sobotní program zahájily dohrávky kvalifikace jednotlivců. Filip se s Rakušanem Erikem Ramslem utkal o postup z prvního místa a utkání, i přes výpadek ve druhém setu, zvládl a celkem pohodlně si došel pro vítězství 3:1 (7, -2, 3, 5). Postoupil tak do části Championship mezi šestnáct nejlepších hráčů ve své kategorii. Daniela své poslední utkání sehrála s Němkou Lindou Ott, a ačkoli měla utkání velmi dobře rozehrané, nedokázala jej dotáhnout do vítězného konce. Prohrála 2:3 (5, -4, 6, -6, -5). V kvalifikační skupině skončila na posledním místě a další zápasy v neděli a v pondělí odehrála v části Challenge.

Před obědovou přestávkou byl rozehrán druhý stupeň soutěží družstev. Chlapci se ve skupině Championship A utkali s týmy Sokol Hradec Králové a rumunským ACS Dumbravita. Proti mladým hráčům z Hradce Králové jsme vyhráli ve svižném tempu 3:0 bez ztráty jediného setu. Utkání o první místo a výhodnější pozici pro následné play-off s Rumuny mělo však úplně jiný průběh. Filip poprvé prohrál (0:3), rumunská jednička Moldovan mu příliš šancí nedala. Šimon proti dvojce Badeovi vyhrál 3:0. Následná čtyřhra měla hodně napovědět, jak to s utkáním dopadne. První set hoši 10:12 prohráli, druhý stejným skórem vyhráli. Za stavu 1:1 si však Filip přestal věřit, začal více kazit a soupeř utkání dotáhl do vítězného konce 3:1 na sety. Šimon hrající ve velké formě pak nedal šanci ani Moldovanovi a srovnal na 2:2. Utkání měl rozhodnout souboj dvojek. Filip se snažil, bojoval, ale viditelně jej svazovala nervozita. Utkání prohrál 1:3 (-5, 8, -2, -9). Celkově jsme tedy prohráli 2:3 a skončili jsme na druhém místě ve skupině. Bylo jasné, že v neděli se v semifinále utkáme s vítězi skupiny B.

Daniela s Lili se ve skupině Challenge C utkali s družstvy Cosio Valtellino (Itálie) a Szekszard AC 1 (Maďarsko). S Italkami zvítězily 3:0 na zápasy se ztrátou jediného setu. S Maďarkami naopak 0:3 prohrály. Když děvčata ztratila dva zápasy v pěti setech. Daniela proti Francisce Pad (7, 4, -12, -10, -6) a ve čtyřhře (8, -5, -8, 16, -5). Umístění na druhém místě této skupiny znamenalo nedělní zápasy o 4. – 6. místo v útěše.

Sobotní turnajový večer je v TIPS aréně již tradičně věnován zábavě. Po odehrání posledního utkání je část stolů sklizena, nainstalována audio technika a pro akreditované hráče a hráčky je uspořádána diskotéka. Její součástí bývá též tombola o velmi pěkné ceny. Hlavní losující byla tak jako loni česká reprezentantka Kristýna Štefcová, která obléká ligové barvy domácího Linz Froschberg LZ. Její ruka byla „šťastná“ i pro několik ze 44 českých hráčů a hráček, kteří se turnaje zúčastnili. Vzhledem k důležitým nedělním ranním zápasům jsme však našim svěřencům nemohli dovolit na diskotéce pobýt příliš dlouho a i přes jejich hlasité protesty jsme je odvezli na privát, který jsme po celou dobu konání turnaje sdíleli společně s výpravou chlapců z Ostravy.

V nedělním ranním programu Filip vyhrál 3:0 nad slovenským hráčem Nikolasem Blaškem (SKST Michalovce) a postoupil mezi osm nejlepších. Čtvrtfinále bylo na programu až další den. Daniela si neúspěch z kvalifikace vynahradila v turnaji Challenge. První kolo měla volné a ve druhém favoritku utkání Xenii Rindom z Dánska vyprovodila od stolu 3:0 (9,5,3). Čtvrtfinále proti Dominique Kieffer (Lucembursko) ji čekalo též v pondělí ráno.

Po tomto úvodu čekaly hráče závěrečné boje v soutěžích družstev. Daniela s Lili se měly utkat ve skupince o celkové 4. – 6. místo v soutěži Challenge s týmy Südtirol (Rakousko) a North West England Girls (Anglie). Zahájily s Angličankami, ale poté, co Lili vybojovala 13:11 v pátém setu vyrovnání průběžného stavu utkání na 1:1, jsme se rozhodli pro skreč celého utkání a odstoupení z turnaje. Lili si poranila kotník a do dalších zápasů již nastoupit nemohla. Děvčata tak skončila na 6. místě Challenge trophy.

Filip se Šimonem se v semifinále utkali s družstvem Czech Republic 2 (Ondřej Květoň – Pocinovice, Martin Skotnica – Frýdlant n.O.). Do tohoto utkání jsme vstupovali jako favorité a tuto roli jsme beze zbytku naplnili. Filip přehrál 3:0 (13, 3, 7) Skotnicu, Šimon 3:1 Květoně (8, -7, 5, 4) a vyhráli jsme čtyřhru (6, 5, 8). Ve finále, které se hrálo navečer, jsme se utkali opět s rumunským družstvem ACS Dumbravita. Došlo tak na odvetu za sobotní prohraný zápas. Bylo vidět, že oba týmy jsou si vědomy síly protivníků a utkání bylo opravdovým vyvrcholením celého turnaje družstev této věkové kategorie. V prvním zápase opět nastoupil Filip proti jedničce Moldovanovi a tentokrát to tak jednoznačné nebylo (1:3). První dva sety druhého zápasu to vypadalo, že Šimon zopakuje sobotní suverénní výkon proti Badeovi. Ve třetím si to však sám začal komplikovat a nakonec to byl boj o každý míček. Šimon zvítězil 3:2 (5, 2, -10, -8, 7). Na řadu přišla čtyřhra, která měla být dle včerejší zkušenosti rozhodující. Naši kluci začali hrůzostrašně. 3:11, 6:11 a ve třetím setu prohrávali 5:8. Nevíme, co se v tu chvíli stalo. Po dalším balónku si kluci najednou začali věřit. Přidali a utkání zachránili. Od stavu 10:10 odvrátili několik mečbolů, třetí set vyhráli 17:15 a i v dalších setech byli lepší (11:7, 11:8). Za vedení 2:1 šel Šimon na Moldovana a my začali věřit ve vítězství. Soupeř byl však proti a opět to s námi v jednu chvíli nevypadalo dobře. Šimon prohrával 1:2 na sety a 1:4 na body. Za mohutného povzbuzování početného hloučku fanoušků z řad nejen Čechů dokázal, jaký je bojovník a utkání otočil. Po posledním míčku jsme mohli oslavovat. Kluci to dokázali. Celý turnaj vyhráli!!!

V pondělí dopoledne Filip vypadl ve čtvrtfinále soutěže jednotlivců s portugalskou jedničkou Davidem Bessou, který nakonec celý turnaj vyhrál. Filip tak obsadil vynikající dělené páté místo. Daniela ve čtvrtfinále útěchy porazila 3:2 (-5, -6, 8, 8, 7) Dominique Kieffer z Lucemburska. V semifinále již bohužel nestačila na Norku Katarinu Wetzel. Získala tak pohár za třetí místo. Celkově skončila na 23. místě. 

 

Velké díky patří naší trenérce paní Martině Hurníkové, která má největší zásluhu na tom, jak dobře naši mladí hráči hrají. Velké díky patří také „našim Ostravákům“, konkrétně Tomáši Martinkovi (mladší žák, který získal druhé místo mezi jednotlivci – moc gratulujeme) a panu Petru Bělíkovi, se kterými nám bylo skvěle během celého turnaje i pobytu na privátu. A největší díky patří hráčům. Filipovi, Daniele, Šimonovi a Lilianě, díky nimž jsme si turnaj parádně užili a prožili jsme nádherné čtyři dny na tribuně a na ploše TIPS Arény v rakouském Linci.

Všem našim hráčům, ale i ostatním členům české výpravy gratulujeme k pěkné hře, nádherným výsledkům a krásným pohárům. Děkujeme jim za skvělou reprezentaci českého pinku na velké mezinárodní akci a přejeme jim, aby se jim i v budoucnu dařilo minimálně tak dobře, jako tentokrát.

—————

Zpět


Diskusní téma: Zlatý úspěch Filipa Karla a Šimona Bělíka v Linci

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.