Zoufalý pohled na krajskou mládež na republikových žebříčcích

01.12.2014 09:59

V minulých dnech jsem na našich webových stránkách aktualizoval republikové žebříčky mládeže, ve kterých se vždy snažím zvýraznit hráče nejen světelského oddílu, ale i ostatní z celého kraje Vysočina. Se zděšením jsem však zjistil, že mi tato činnost nezabrala v podstatě vůbec žádný čas.

Dospěl jsem k následujícím zjištěním:

Republikových bodovacích turnajů a ostatních republikových akcí se v právě probíhající sezóně zatím zúčastnilo celkem 12 hráčů našeho kraje. Počet účastí jednotlivých hráčů je ale velmi rozdílná. Pokud se podíváme detailněji, zjistíme, že se republikových akcí pravidelně zúčastňuje pouze šest až sedm hráčů.

Nejpilnějšími reprezentanty našeho kraje jsou jihlavský Šimon Jadrný a světelští Filip Karel a Daniela Růžičková. Šimon a Daniela se v srpnu zúčastnili dvou mezinárodních turnajů série Satellite a všech dosud odehraných turnajů mladšího a staršího žactva. Filip je na tom obdobně, pouze místo staršího žactva nastupuje v žactvu nejmladším. Každý tedy startoval na osmi turnajích té nejvyšší úrovně, jaké mohou v naší republice absolvovat.

Dorostenci Jan Pluhař, Daniel Bárta a Šárka Pikolonová mají nabídku již zúženou, mohou startovat pouze v jedné kategorii. Všechny tři bodovací turnaje objel Honza. Daniel a Šárka chyběli v Havířově. To se vzhledem k dojezdové vzdálenosti dá pochopit a nelze proti tomu nic namítat. Mají samozřejmě své klubové povinnosti, nastupují v ligových soutěžích a jejich herní zátěž je dostatečná.

Starší žák Dominik Lengal z Jihlavy v létě zajel na turnaje Satellite do Havířova i do Hluku, účastnil se prvního bodovacího turnaje staršího žactva v Praze, ale to bylo zatím z jeho strany všechno.

Humpolečtí František Och a Jaroslav Hájek se zúčastnili pouze prvního turnaje mladších žáků v Praze, jejich oddílový spoluhráč Patrik Pazderka byl v Praze na nejmladších žácích. Štěpán Sukup ze Žďáru nad Sázavou byl o uplynulém víkendu v Blansku na mladším žactvu a jeho oddílová kolegyně Lucie Janáčková si zahrála tamtéž turnaj nejmladších žákyň.

A to je po polovině republikové sezóny všechno!!!

Přitom je z peněz Krajského svazu stolního tenisu ročně vynakládáno cca 80 tisíc korun na podporu talentované mládeže formou pořádání tzv. Krajského centra talentované mládeže v Polné, kde by se měli 2x do měsíce sjíždět talentovaní hráči našeho kraje na celodenní soustředění. Asi je ale něco s naším KCTM špatně. Vždyť hráči, kteří nás na republikové úrovni reprezentují pravidelně a nejúspěšněji, se KCTM neúčastní. Ze svého vlastního rozhodnutí usoudili, že se tohoto výcvikového centra účastnit nechtějí a svůj ping-pongový vývoj si řeší vlastními silami (osobní trenéři, tréninky v oddílu, tréninkové kempy v rámci celé ČR, atd…). Krajské tréninkové centrum pak nenavštěvují ti nejlepší a nejtalentovanější hráči našeho kraje, ale ti, kteří jsou ochotni tam dojíždět, aby byla kapacita centra naplněna. Podle mého názoru jsou finanční prostředky, které se do KCTM vkládají, v podstatě vyhozené oknem.

Možností, jak současnou situaci napravit je spousta, stačí si vzít inspiraci v nějakém jiném kraji České republiky a přizpůsobit ji našim podmínkám a hráčské základně. Navázat spolupráci s ČAST a Komisí mládeže ČAST, která začala  v této sezóně organizovat regionální kempy projektu Hledáme budoucí olympioniky. V rámci tohoto projektu jsou v letošní sezóně vyhledáváni talenti v členských základnách menších oddílů z ročníků narození 2005 – 2007. Na toto téma byly i všechny krajské svazy obeslány a je smutné, že Vysočina je jediným krajem, který na tento dopis nereagoval. Oddíly byly obeslány se značným zpožděním až po osobní telefonické urgenci vedení našeho krajského svazu předsedou Komise mládeže ČAST. I v řadách našich oddílů jsou špičkoví trenéři, kteří mají know-how a s dětmi pracovat umí. Nevím ale, zda mají po letech marného volání po nějaké změně, do této práce, která je stojí osobní čas a volno, stále ještě chuť.

Díky tak alespoň za těch pár hráčů, kteří ještě jezdí po celé republice a dávají vědět, že i na Vysočině se hraje dobrý stolní tenis.

Přivítám jakoukoli diskuzi na výše uvedené téma, ať v diskuzi pod článkem, po mailu či osobně. Zároveň vyzývám vedení KSST Vysočina k aktivitě nebo rezignaci. Mládežnický stolní tenis na Vysočině jde pod vaším vedením do kopru… Svět stolního tenisu nekončí na hranicích Kraje Vysočina, ale začíná tam svět úplně jiný.

Martin KAREL, předseda oddílu stolní tenisu
TJ SB Světlá nad Sázavou

—————

Zpět


Diskusní téma: Zoufalý pohled na krajskou mládež na republikových žebříčcích

Datum: 04.03.2015

Vložil: Tomáš s

Titulek: sport stagnuje

Ahoj, díky za velmi zajímavý článek. Pinčes hraji jako rekreační hráč (20 let), ale občas se podívám i na nějaký zápas v televizi. Dělal jsem dřív tenis závodně, který funguje na podobných principech jako pinčes.
Nerozumím vašemu způsobu financování atd, o čem jste výše psal, ale já osobně bych hledal problémy i jinde.:
- mladí dnes nechtějí tolik sportovat (smartphony, tablety, PC, ...)
- ti, co sportují, nemají moc velkou potřebu objíždět turnaje atd
- ti, co by chtěli, na to nemají peníze
- pinčes je bohužel mediálně nezajímavý sport - není moc v tv, netočí se v něm moc peněz, tudíž není moc zajímavý pro širokou veřejnost
- naprosto nulová propagace pinčesu ze stran jednotlivých klubů (v Plzni jsem za posledních 15 let nenarazil na jediný leták, který by se týkal náborů dětí atd)
- abych se přiznal, tak vím tak maximálně o dvou místech, kde si můžu pinčes zahrát (kámoš a jedno sportoviště)
- asi bych mohl pokračovat dále...

Dnešní mládež asi změnit nejde, protože vyrůstá v naprosto odlišných podmínkách .. Šlo by ale určitě něco dělat s ostatními problémy. Pinčes je finančně nenáročný sport, což je obrovská výhoda. Je to sport s obrovskou tradicí a historií. Určitě je po republice pořád spousta oddílů, kde se hraje pinčes. Jen by chtělo, aby se činovníci oddílů probudili do 21. století a začali pinčes více propagovat. Na propagaci pinčesu není třeba více méně žádných financí.
Stačilo by, kdybych jako rekreační hráč mohl někde snadno a rychle vyhledat místa, kam bych si pinčes mohl jít zahrát a kde bych mohl potkat nové kamarády, se kterými bych mohl chodit pravidelně hrát. Nabízí se předpoklad, že čím více rekreačních hráčů pinčesu bude, tím více malých dětí dorazí do náborů jednotlivých klubů ;-)
Podívejte se například na http://www.sportcentral.cz/sportoviste/stolni-tenis/plzen/ ,
Stačí porovnat jiné sporty (výpis míst, kde se dají provozovat) s pinčesem a výsledek je jasný.... :-(
Přeju hodně sil do práce s mladými a snad se situace zlepší...
PS: byla by škoda, kdyby tento pěkný sport postupně vymřel.. :-/

—————